Pomiary akustyczne – czy warto płacić za badania przed remontem?

Hałas w mieszkaniu

Hałas w domu potrafi zauważalnie pogorszyć komfort mieszkania. Wie o tym każdy, który choć raz spotkał się z tym problemem. Powtarzające się, uciążliwe odgłosy z sąsiednich lokali lub spoza budynku mogą przeszkadzać w codziennych czynnościach oraz negatywnie wpływać na nasz sen, uniemożliwiając odpoczynek. Po powrocie do domu często chcemy się wyciszyć i odizolować od panującego na świecie chaosu, jednak nie zawsze jest to możliwe. Niezależnie od źródła dźwięku, nie powinniśmy bagatelizować zakłóceń przenikających do pomieszczeń w których żyjemy. Długotrwała ekspozycja na hałas ma bowiem wiele negatywnych skutków i w znaczny sposób wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. W takim razie, w jaki sposób powinniśmy walczyć z hałasem w naszym mieszkaniu?

Wyciszenie mieszkania

Pierwsze o czym myślimy, to wyciszenie ścian lub sufitu, aby odciąć się od niechcianych dźwięków. Ale czy faktycznie będzie to dobrym i skutecznym rozwiązaniem naszego problemu z hałasem? Co jeśli po wykonaniu zaplanowanych prac poprawa będzie nieznaczna, a jedyne co ulegnie zmianie to stan naszego konta?

Jak pisaliśmy w poprzednich artykułach (izolacja ścian, izolacja stropów), odizolowanie mieszkania od hałasów z zewnątrz budynku lub sąsiednich lokali jest często skomplikowanym i złożonym problemem. Bez fachowej wiedzy wykonanie działającej izolacji akustycznej jest trudne, przez co przed rozpoczęciem prac każdorazowo zalecamy skonsultować się ze znajomym akustykiem, bądź profesjonalną firmą, specjalizującą się w wyciszeniach mieszkań oraz izolacji ścian i stropów.

Jeśli poważnie myślimy o wykonaniu prac izolacyjnych w naszym mieszkaniu, musimy liczyć się z poniesieniem pewnych kosztów, takich jak wynagrodzenie dla ekipy remontowej lub koszt użytych materiałów. W kosztorysie jednak powinno również znaleźć się miejsce przeznaczone dla akustyka, który przeanalizuje problem i wyda stosowne zalecenia dla ekipy remontowej, a także pomoże w doborze odpowiednich materiałów. Jest to szczególnie istotne w przypadku większych prac wyciszających, gdzie koszt materiałów przekracza ok. 10 tys. zł. W takich przypadkach, błędy na etapie projektu mogą okazać się szczególnie dotkliwe finansowo po wykonaniu prac. W ostatecznym rozrachunku może okazać się, że skorzystanie z usług profesjonalisty pozwoli zrezygnować z części prac lub materiałów, tym samym obniżając łączny koszt wykonania izolacji przy tej samej skuteczności wyciszenia. W jaki sposób profesjonalny akustyk jest w stanie stwierdzić, które prace można pominąć, a które miejsca w mieszkaniu są krytyczne dla końcowego efektu? Odpowiedzią na to pytanie są badania akustyczne.

Po co wykonywać pomiary akustyczne

Wykonanie badań akustycznych w mieszkaniu wymaga użycia specjalistycznego sprzętu i jest możliwe do wykonania tylko przez specjalistę, dysponującego odpowiednią wiedzą. Niezbędne jest przeprowadzenie pomiarów zgodnie z obowiązującymi normami z zakresu akustyki budowlanej, a także odpowiednia interpretacja wyników. W ten sposób możliwe jest określenie głównych dróg przenoszenia dźwięku między lokalami, a następnie usunięcie tych dróg i w konsekwencji skuteczne wyciszenie naszego mieszkania. Co istotne, pomiary akustyczne pozwalają na określenie rzeczywistych parametrów przegród w budynku i tym samym mogą być podstawą do określenia wymaganych własności warstw izolacyjnych lub ewentualnego zgłoszenia reklamacyjnego w przypadku nowego budownictwa (w polskim prawie rękojmia na prace budowlane trwa 5 lat).

Podsumowując, wykonanie pomiarów akustycznych przed rozpoczęciem prac remontowych pozwala w większości przypadków wykonać lepiej działającą izolację, przy ograniczeniu potrzebnych wydatków na materiały. Pomiary są szczególnie wskazane w przypadku starszego budownictwa, gdzie określenie aktualnych parametrów ścian/stropów jest konieczne w celu odpowiedniego dobrania izolacji. W przypadku nowego budownictwa, wyniki pomiarów akustycznych mogą przekonać dewelopera do wykonania prac na jego koszt, na podstawie rękojmi na usługi budowlane.

Jeśli planują Państwo wykonanie izolacji akustycznej oraz wyciszenia mieszkania, zapraszamy do kontaktu.
Działamy na terenie całej Polski: Warszawa, Łódź, Wrocław, Gdańsk, Kraków, Poznań.