Hałas przemysłowy

Rozwój przemysłu bardzo wpłynął na nasze środowisko nie tylko pod względem bogatej rozbudowy architektonicznej miast czy też zmianom ukształtowań społecznych, zmienił on również nasz krajobraz dźwiękowy. Dobrze ujął to Luigi Russolo twierdząc, że : „wraz z wynalazkiem maszyny narodził się hałas”. Z początku były to ciche, sporadyczne dźwięki uderzeń. Jednak z czasem odgłosy te przybrały bogatą gamę dźwięków, często osiągając miarowy rytm wzorem Zeusa rzucającego piorunami z Olimpu. Dziś już przyzwyczailiśmy się do zgiełku, do szmerów i hałasów towarzyszących na co dzień. Lecz czy jest to dla nas bezpieczne?

Hałas jest czynnikiem szkodliwym. Powoduje czasowe i trwałe uszkodzenia słuchu, obniża precyzję ruchów oraz zmniejsza wydolność fizyczną oraz psychiczną człowieka. Dlatego też każdy pracodawca musi zapewnić swoim pracownikom odpowiednią ochronę przed  hałasem. Do jego obowiązków należy również regularna kontrola warunków pracy oraz konfrontowanie czy są zachowane  dopuszczalne wartości poziomów dźwięków. W przypadku stwierdzenia przekroczeń poziomów hałasu można:
-ograniczyć jego emisję u źródła;
-zastosować ekrany akustyczne;
-wykonać obudowy dźwiękoizolacyjne;
-ukształtować odpowiednią akustykę pomieszczenia;
– zastosować środki ochrony indywidualnej.

Bardzo często okazuje się, że środki ochrony indywidualnej (ochronniki słuchu lub stopery) są niewystarczające lub niewygodne w użytkowaniu. Optymalne rozwiązania na ogół polegają na wykorzystaniu pozostałych sposobów. Jednak aby znaleźć odpowiednie  rozwiązanie należy w sposób prawidłowy zlokalizować główne problemy.

Źródłem hałasu może być dźwięk bezpośredni generowany w powietrzu lub pochodzenia mechanicznego (powstający poprzez drgania płaszczyzny elementu maszyny lub konstrukcji). W niektórych przypadkach wystarcza ograniczenie fal odbitych od powierzchni albo zastosowanie odpowiednich wibroizolacji, a w innych niezbędne jest wykonanie oddzielnych kabin dla personelu. Dobór odpowiednich rozwiązań nie zawsze jest taki łatwy i oczywisty jak mogłoby się to pozornie wydawać.

Jeśli borykacie się z nadmiernym hałasem w zakładzie, na złe warunki skarżą się pracownicy lub sąsiedzi oraz zależy Wam na poprawie komfortu i wydajności pracy to chętnie pomożemy.

Oferujemy:
– pomiary poziomów hałasu przemysłowego
– konsultacje akustyczne
– profesjonalne projekty rozwiązań akustycznych
– realizację projektów oraz opiekę nad gotowym rozwiązaniem

Przy zakupie pomiarów – konsultacja gratis!

Zapraszamy do kontaktu.