Wyciszenie mieszkania – czy to możliwe?

Wyciszanie mieszkań

Wyciszenie mieszkania przed niechcianymi dźwiękami nie jest łatwym zadaniem. W budynkach wielorodzinnych, dźwięki mogą przedostawać się wieloma drogami, często trudnymi do zidentyfikowania bez specjalistycznych badań i pomiarów. Budynki jednorodzinne mogą być narażone na hałas i drgania przedostające się ze środowiska, bądź instalacji technicznych budynku.

Te wszystkie czynniki sprawiają, że skuteczne wyciszenie pomieszczeń jest złożonym problemem. Skuteczne rozwiązanie wymaga dogłębnej analizy oraz wiedzy i doświadczenia. W przeciwnym wypadku, rezultat wyciszenia może być niezadowalający, a właściciel mieszkania/domu będzie narażony na niepotrzebne wydatki.

Jako firma zajmujemy się tematem wyciszeń pomieszczeń oraz wykonywania zabezpieczeń akustycznych od wielu lat. Projektowaliśmy rozwiązania dla przemysłu, chroniące przed hałasem od ciężkich maszyn oraz wykonywaliśmy zabezpieczenia akustyczne w budynkach mieszkalnych przed hałasem bytowym oraz komunikacyjnym. Nasze referencje i ukończone projekty.

Jeśli masz problem z hałasem przenikającym do mieszkania i chcesz skutecznie odizolować się od niepożądanych dźwięków – skontaktuj się z nami! Działamy na terenie całej Polski: Warszawa, Łódź, Wrocław, Gdańsk, Kraków, Poznań.

Wygłuszanie ścian

Skuteczne wyciszenie mieszkania wymaga wykonania dodatkowej izolacji akustycznej na ścianach wyciszanego pomieszczenia. Poprawna warstwa izolacyjna musi być wykonana na całej powierzchni ścian i nie może zawierać szczelin i otworów. Każda, nawet niewielka przerwa, drastycznie obniża skuteczność wyciszenia.

Grubość zastosowanej warstwy izolacyjnej to sztuka kompromisu pomiędzy stopniem wyciszenia, a zmniejszeniem wymiarów pomieszczenia. Wszelkie rozwiązania z cienkich materiałów poniżej 3cm w praktyce nie przynoszą prawie żadnej poprawy. Najmniejsza rozsądna grubość, przy użyciu specjalnych materiałów do wyciszenia, wynosi 5cm. Jeśli priorytetem jest skuteczność wyciszenia, zalecamy wykonanie warstw o grubości ok. 10cm na każdej ze ścian.

W naszej ofercie znajdą Państwo materiały do wygłuszeń ścian różnych producentów, wykonane w różnych technologiach. Dla najlepszej skuteczności, przy minimalnej grubości warstwy izolacyjnej, zalecamy stosowanie specjalnie zaprojektowanych w tym celu mat akustycznych Impact.

W celu wykonania kompletnej izolacji akustycznej pomieszczenia, w większości przypadków, konieczne jest również wykonanie izolacji innych przegród (sufit, podłoga).

Wygłuszanie stropów

Wygłuszanie stropów różni się nieznacznie od wygłuszania stropów. Możliwe jest zastosowanie innych warstw i materiałów, niż w przypadku ścian, np. sufitów podwieszanych o zwiększonej izolacyjności akustycznej. Poza dedykowanymi rozwiązaniami, możliwe jest również wykorzystanie standardowych materiałów.

Niezależnie od wybranego typu wyciszenia stropu, niezwykle istotny jest sposób montażu kupionych materiałów i warstw izolacyjnych. Nawet najlepsze materiały, w przypadku ich niepoprawnego montażu, nie przyniosą zadowalającej poprawy. Przy wykonywaniu kompletnych wyciszeń pomieszczeń, obejmujących ściany oraz sufit, zalecamy skorzystanie z naszej ekipy remontowej, która zadba o wszystkie szczegóły montażowe istotne dla akustyki. Przykładowe realizacje można znaleźć na podstronie – ukończone projekty.

Izolacja podłóg i dźwięki uderzeniowe

W kolejnym artykule napiszemy więcej o wyciszaniu podłóg oraz zmniejszaniu dokuczliwości dźwięków uderzeniowych – tzn. odgłosów kroków, stuków i uderzeń w twarde powierzchnie.