Izolacja od dźwięków uderzeniowych, czyli co zrobić aby nie słyszeć sąsiada.

Dźwięki uderzeniowe

Aby zrozumieć na czym polega izolacja akustyczna od tzw. dźwięków uderzeniowych, należy znać sposób przedostawania się tych dźwięków do wyciszanych pomieszczeń. Mechanizm ich przenoszenia jest bowiem odmienny, niż dźwięków powietrznych oraz mało intuicyjny.

Przenoszenie dźwięków uderzeniowych przez konstrukcje budynku w dużym uproszczeniu polega na pobudzeniu jednego elementu do drgań w wyniku kroków, uderzeń lub innego źródła drgań (nawet rury z płynącą wodą w ścianach) oraz dalszej propagacji tych drgań przez inne elementy konstrukcyjne budynku, połączone ze sobą mechanicznie.

W większości przypadków, dźwięki uderzeniowe w budynkach mieszkalnych przenoszone są przez nieodizolowaną podłogę sąsiada mieszkającego piętro wyżej. W takiej sytuacji możliwe są dwie drogi działań:
– zastosowanie podłogi pływającej w lokalu powyżej wyciszanego pomieszczenia,
– zastosowanie izolacji stropu i ścian wewnątrz wyciszanego pomieszczenia.

W celu skutecznego ograniczenia dźwięków uderzeniowych konieczne jest wykonanie izolacji akustycznej u źródła dźwięku, bądź wykonanie izolacji wszystkich elementów budowlanych, które mogą przenosić drgania powstające w wyniku uderzeń. Ograniczenie izolacji jedynie do stropu w większości przypadków nie przenosi zadowalającej poprawy.

W praktyce, wyciszenie dźwięków uderzeniowych w mieszkaniach wymaga każdorazowo indywidualnego podejścia i ustalenia potrzebnego zakresu prac do wykonania, w celu skutecznej izolacji pomieszczenia. W przypadku złożonych problemów, wysoce zalecane jest wykonanie badań akustycznych, na podstawie których możliwa będzie ocena dróg przenoszenia dźwięków do mieszkania.

Jeśli w Twoim mieszkaniu słyszalne są dźwięki kroków, uderzeń o podłogę lub płynącej wody – zapraszamy do skorzystania z naszej wiedzy i doświadczenia w zakresie wykonywania izolacji akustycznych i wyciszania mieszkań.

Zajmujemy się wyciszaniem mieszkań w całej Polsce: Warszawa, Łódź, Wrocław, Gdańsk, Kraków, Poznań.
Skontaktuj się z nami!