Budynek jednorodzinny dwulokalowy – interpretacja PKN

Budynek jednorodzinny dwulokalowy czy bliźniak?

Otrzymałeś ofertę na zakup domu w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej? Nie daj się wpuścić w akustyczne maliny!

Problemy formalne związane z wymaganiami norm dot. izolacyjności akustycznej przegród wewnętrznych opisaliśmy w naszym poprzednim artykule:
http://www.acousticity.pl/halas-blizniak-i-szeregowy/

W skrócie, problemy dotyczą braku dokładnie sprecyzowanych wymagań akustycznych wg normy PN-B-02151-3 dla budynków jednorodzinnych dwulokalowych, w zakresie wymaganej izolacyjności akustycznej przegród między pomieszczeniami w budynku. Deweloperzy zaczęli wykorzystywać tę „lukę prawną” i budować budynki, które są w praktyce bliźniakami, jednak o znacznie zaniżonych parametrach akustycznych ścian. Te pozorne oszczędności kosztują nabywców wiele nerwów.

Czy jednak obecny stan prawny umożliwia budowanie budynków o zaniżonych parametrach akustycznych? Odpowiedź brzmi – NIE.

Odpowiedź Polskiego Komitetu Normalizacyjnego

W ostatnim roku naszej działalności spotkaliśmy się z wieloma przypadkami opisanymi w poprzednim akapicie i artykule. Rozmiar problemu wymagał skonsultowania sprawy z Polskim Komitetem Normalizacyjnym, który jest autorem obecnie obowiązujących przepisów prawnych w zakresie wymaganej izolacyjności akustycznej.

PKN podważył stanowisko deweloperów o zasadności stosowania wymagań jak dla ścian „w obrębie jednego mieszkania” Jest ono o 14dB niższe, niż analogiczne wymaganie dla budynku w zabudowie bliźniaczej. PKN jednoznacznie wskazał, iż w niniejszej sprawie poprawną interpretacją dla budynków „jednorodzinnych dwulokalowych” jest stosowanie wymagań jak dla bliźniaków (tj. R’A1 >52dB). W świetle powyższych ustaleń, budynki wybudowane w ostatnich latach przy przyjęciu błędnych założeń akustycznych nie spełniają obowiązujących przepisów prawa budowlanego.

Jeśli masz problem z przenikaniem hałasu z sąsiadującej części budynku bliźniaczego lub szeregowca, skontaktuj się z nami!
Oferujemy pomoc w zakresie wykonania pomiaru izolacyjności ścian i stropów oraz oceniamy czy spełniono wymagania normy. Do raportu załączamy kopię oficjalnego pisma otrzymanego w niniejszej sprawie od Polskiego Komitetu Normalizacyjnego. Działamy na terenie całej Polski: Warszawa, Łódź, Wrocław, Gdańsk, Kraków, Poznań.