Wyciszanie mieszkania przy pomieszczeniu technicznym

Hałas w mieszkaniu

Czy Twoje mieszkanie znajduje się bezpośrednio przy pomieszczeniu technicznym budynku? Jest to pytanie, na które mało kto zwraca uwagę przy zakupie nowego mieszkania. Odpowiedź ma jednak kluczowe znaczenie dla Twojego komfortu akustycznego!

W nowym budownictwie co do zasady unika się lokalizowania lokali mieszkalnych bezpośrednio przy pomieszczeniach wyposażenia technicznego budynku. Mogą to być maszynownie dźwigu, pomieszczenia wentylacji i klimatyzacji budynku, a nawet rozdzielnie elektryczne. Co istotne, w świetle najnowszych norm, są to również pomieszczenia ochrony oraz lobby wejściowe z recepcją.

Co jednak zrobić w przypadku, kiedy Twój lokal graniczy z pomieszczeniem technicznym? Nie zawsze musi oznaczać to kłopoty!

Wymagania norm akustycznych

W przypadku umieszczenia lokalu mieszkalnego przy pomieszczeniu technicznym, obowiązujące normy budowlane przewidują zwiększone wymagania na izolacyjność akustyczną przegród. Wymagania te dotyczą nie tylko izolacyjności ścian, ale także poprawnego wykonania stropu oraz odizolowania posadzki podłogowej pomieszczenia technicznego. Zwiększone wymagania dotyczą wszystkich przypadków, w których salon, sypialnia lub inne pomieszczenie mieszkalne zlokalizowane jest w bliskości pomieszczenia technicznego. To oznacza, że nawet jeśli Twoje mieszkanie nie graniczy bezpośrednio z pomieszczeniem technicznym, odpowiednie przepisy również muszą zostać spełnione.

Obecnie obowiązujące przepisy Prawa Budowlanego wskazują następujące normy akustyczne:
– PN-B-02151-2:87 – dotycząca poziomu hałasu przenikającego do mieszkania z różnych źródeł, w tym z wyposażenia technicznego budynku,
– PN-B-02151-3:2015 – wymagania na izolacyjność akustyczną ścian i stropów, na dźwięki powietrzne i uderzeniowe,
– PN-B-02171:88 – norma dotycząca dopuszczalnych wartości drgań mechanicznych oddziałujących na ludzi.

Nasza firma dysponuje wykwalifikowanym personelem oraz odpowiednim sprzętem, umożliwiającym przeprowadzenie badań zgodnie ze wszystkimi wyżej wymienionymi normami. Jeśli potrzebujesz określić parametry akustyczne swojego mieszkania oraz odnieść zmierzone wartości do wymagań norm akustycznych – zapraszamy do kontaktu.

Wyciszenie mieszkania

Jeśli nie jesteś zadowolony z akustyki Twojego mieszkania i chcesz zapewnić sobie podwyższony komfort akustyczny, wykonanie dodatkowej izolacji akustycznej jest nieuniknione.

W jaki sposób do tego podejść? Najlepiej zatrudnić ekspertów! Akustyka budowlana często jest skomplikowanym zagadnieniem i bez wnikliwej analizy osiągnięcie zadowalających rezultatów jest mało prawdopodobne. Skorzystanie z usług doświadczonego akustyka pozwoli ograniczyć zakres prac remontowych do niezbędnego minimum, co finalnie przełoży się na wyższą skuteczność i niższe koszty wykonania izolacji.

Jeśli chcesz wyciszyć swoje mieszkanie, zapraszamy do kontaktu!
Działamy na terenie całego kraju, w tym w największych miastach: Warszawa, Łódź, Wrocław, Gdańsk, Kraków, Poznań.