Pomiary hałasu wewnątrz budynków

Pomiary hałasu wewnątrz budynków

Hałas wewnątrz budynków mieszkalnych oraz biur, punktów usługowych etc. pochodzi z różnych źródeł. W poprzednich artykułach opisaliśmy wpływ hałasu środowiskowego na poziom dźwięku wewnątrz pomieszczeń, jednak zagrożenia czyhają także wewnątrz budynków. Osobną grupą źródeł hałasu są tzw. urządzenia i instalacje techniczne wewnątrz budynków. Są to m.in.:
– instalacje sanitarne, rury kanalizacyjne,
– systemy wentylacji, kanały wentylacyjne, klimatyzacja,
– dźwigi i windy,
– oraz wiele innych źródeł, powiązanych funkcjonalnie z budynkiem.

Co zrobić, kiedy w mieszkaniu lub lokalu słyszymy dźwięki dochodzące z innych części budynku? Konieczne jest wykonanie pomiaru poziomu hałąsu zgodnie z normą PN-B-02156:87. Powiązana z nią norma PN-B-02151-2:87 określa dopuszczalne poziomy dźwięku wewnątrz pomieszczeń różnych typów, które muszą być spełnione zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce. Jeśli poziom hałasu w mieszkaniu przekracza dopuszczalne wartości, wymagane jest podjęcie stosownych działań. Mogą one polegać na ograniczeniu wpływu samego źródła hałasu (np. odizolowanie niepoprawnie zamontowanego zespołu napędowego windy) lub wykonaniu dodatkowej izolacji wewnątrz lokalu narażonego na hałas. Zakres prac jest każdorazowo ustalany. Nie ma dwóch identycznych sytuacji związanych z hałasem wewnątrz budynków, a do każdej sprawy należy podejść indywidualnie.

W kolejnych artykułach opiszemy dokładniej specyfikę hałasu od poszczególnych źródeł – instalacji sanitarnych, systemów wentylacji i klimatyzacji, a także innych, specyficznych źródeł.

Jeśli w swoim mieszkaniu lub biurze słyszysz dźwięki dochodzące z innych części budynku, skontaktuj się z nami. Służymy fachową poradą, dysponujemy certyfikowanym sprzętem pomiarowym. Działamy na terenie całej Polski: Warszawa, Łódź, Wrocław, Gdańsk, Kraków, Poznań.