Pomiary hałasu lotniczego
Hałas lotniczy jest bardzo szczególnym rodzajem hałasu, na który narażeni są mieszkańcy dużych miast i aglomeracji. Związany jest on z ruchem lotniczym występującym w okolicy lotnisk. Niekiedy jego zasięg potrafi sięgać znacznie dalej, wzdłuż korytarzy lotniczych przebiegających nad osiedlami mieszkalnymi.
Poziom hałasu lotniczego w środowisku określany jest oddzielnie dla pory dnia i pory nocy. Uwzględniany jest poziom średni (tzw. równoważny) obliczany dla 16 godzin pory dnia (6-22) i 8 godzin nocnych (22-6). Podczas badań należy również uwzględnić poziomy maksymalne występujące podczas przelotów, przewidziane w normach dotyczących wymaganej izolacyjności ścian zewnętrznych budynku (PN-B-02151-3). Poziom hałasu zależy od położenia badanego punktu względem takich korytarzy i lotniska, a także intensywności ruchu lotniczego oraz typów samolotów. Może się zmieniać w zależności od warunków meteorologicznych, głównie siły i kierunku wiatru – wymuszających przekierowanie lotów na inne trasy.
W związku z powyższym, poprawne określenie poziomu hałasu lotniczego w danym punkcie jest zadaniem trudnym i czasochłonnym oraz wymagającym specjalistycznej wiedzy. Istotne jest nie tylko doświadczenie w pomiarach akustycznych, ale także znajomość tras przylotów i odlotów oraz uwzględnienie różnych typów i tras operacji lotniczych.
Jeśli Twoja nieruchomość narażona jest na hałas lotniczy, zachęcamy do skorzystania z naszych usług i kontaktu. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu pomiarów hałasu lotniczego wokół głównych lotnisk w Polsce: Warszawa, Łódź, Wrocław, Gdańsk, Kraków, Poznań.
Zajmujemy się wykonywaniem pomiarów hałasu na nieruchomościach położonych w Obszarze Ograniczonego Użytkowania. W kolejnym artykule przedstawimy najważniejsze elementy, które podlegają ocenie w przypadku składania pozwu ze względu na położenie w OOU.
