Hałas od instalacji w budynkach – szum wody

Hałas instalacyjny

Hałas od instalacji technicznych i wyposażenia budynku ma wiele źródeł. W tym artykule skupimy się na dość powszechnym problemie, występującym w budynkach wielorodzinnych – hałasie od instalacji sanitarnych. Jeśli słyszysz, kiedy Twój sąsiad bierze kąpiel – ten artykuł jest dla Ciebie!

 

Hałas z łazienki

Poziom hałasu dochodzącego do mieszkania od sąsiadujących z nim lokali jest regulowany w normie PN-B-02151-2:87. Musi być ona spełniona niezależnie od normy dotyczącej izolacyjności akustycznej (PN-B-02151-3:1999). W sytuacji niespełnienia wymagań norm, pojawia się pytanie kto jest za to odpowiedzialny. W przypadku niewystarczającej izolacyjności akustycznej, zazwyczaj odpowiedź jest prosta – wykonawca lub deweloper nie wywiązał się ze swoich obowiązków. Jednak kiedy przekroczenia związane są z poziomem hałasu przenikającego do mieszkania, podczas użytkowania łazienki przez sąsiada, sprawa może być bardziej złożona.

W praktyce często spotykamy się z sytuacją, kiedy deweloper oddał mieszkanie w stanie zgodnym z normami, a to właściciel lokalu doprowadził do pogorszenia stanu izolacji akustycznej! Z pozoru błahe modyfikacje w łazience, takie jak wymiana rur z wodą i umieszczenie ich w ścianie międzylokalowej lub montaż kabiny prysznicowej bezpośrednio do ściany, mogą mieć katastrofalne skutki dla komfortu akustycznego w lokalu sąsiednim. Sąsiad może w takim wypadku domagać się od nas nawet ponownego remontu łazienki. Znacznie lepiej jednak jest zadbać o poprawne wykonanie prac, zgodnie ze sztuką budowlaną oraz przy uwzględnieniu odpowiednich zabezpieczeń akustycznych. W żadnym wypadku nie powinniśmy godzić się na wkuwanie rur w ścianę, w szczególności bez zabezpieczenia ich materiałem tłumiącym. Lista szczegółów wykonawczych jest bardzo długa i ma istotny wpływ na poziom hałasu w lokalach sąsiadujących z naszą łazienką.

Pamiętajmy o tym nie tylko wtedy, kiedy sami jesteśmy narażeni na hałas z łazienki sąsiada, ale także kiedy to my remontujemy nasze mieszkanie! Jeśli chcą Państwo wykonać remont „raz a porządnie”, zalecamy skorzystanie z pomocy fachowców i uwzględnienie konsultacji z akustykiem w budżecie przewidzianym na remont.

Jeśli potrzebujesz pomocy przy remoncie w kwestiach akustyki budowlanej lub po prostu słyszysz dźwięki dochodzące z mieszkania sąsiada – skontaktuj się z nami! Służymy fachową poradą i uczciwym podejściem do klienta. Działamy na terenie całej Polski: Warszawa, Łódź, Wrocław, Gdańsk, Kraków, Poznań. Z naszą pomocą pozbędziesz się problemu z hałasem instalacyjnym.