Hałas od wentylacji i klimatyzacji

Hałas od wentylacji w budynkach

Jak bardzo dokuczliwy potrafi być hałas dobiegający z kanałów wentylacyjnych lub urządzeń wie każdy, kto choć raz spotkał się z tym problemem. Ze względu na monotonny charakter i długi czas ekspozycji osób przebywających w narażonych pomieszczeniach, potrafi być on znacznie bardziej uciążliwy, niż hałas z innych źródeł. W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć najczęstsze problemy akustyczne związane z działaniem systemów wentylacji i klimatyzacji w budynkach. Opiszemy także sposoby radzenia sobie z hałasem z wentylacji w mieszkaniach.

Hałas z wentylacji i klimatyzacji – drogi przenoszenia

W celu ograniczenia hałasu od wentylacji wewnątrz pomieszczeń, w pierwszej kolejności konieczne jest określenie dróg jego przenoszenia. Nie jest to jednak sprawa prosta, ponieważ w przypadku urządzeń wentylacyjnych, dźwięk może przenosić się zarówno drogą powietrzną, jak i materiałową (drgania). W zależności od typu wentylacji oraz konkretnego problemu, zakres prac i materiałów wygłuszających będzie inny.

Hałas z urządzeń wentylacyjnych umieszczonych poza budynkiem może również w istotny sposób wpływać na poziom dźwięku wewnątrz pomieszczeń. W takim przypadku, podejście do naprawy problemu również jest zupełnie inne i zazwyczaj wymaga wykonania stosownych prac przy hałasujących urządzeniach (ekrany akustyczne, wibroizolacja).

W obu ww. przypadkach, Polskie Normy przewidują dopuszczalne wartości hałasu od wentylacji wewnątrz pomieszczeń oraz dopuszczalne poziomy hałasu w środowisku. Ich spełnienie jest wymagane prawnie, a osobą odpowiedzialną jest właściciel budynku / deweloper. W przypadku wątpliwości dotyczących spełnienia norm akustycznych, zalecane jest wykonanie badań poziomu hałasu.

Jeśli w Twoim mieszkaniu lub biurze słyszalna jest ciągła praca wentylacji – skontaktuj się z nami! Służymy pomocą w zakresie wyciszenia systemów wentylacji i klimatyzacji, zaczynając od pomiarów akustycznych, poprzez projekt i wykonanie. Działamy na terenie całej Polski: Warszawa, Łódź, Wrocław, Gdańsk, Kraków, Poznań.