Czy można nie usłyszeć policji?

Czy można nie usłyszeć syreny policyjnej?

Jedziesz samochodem autostradą lub drogą szybkiego ruchu. Słuchasz muzyki, rozmawiasz z pasażerami. Nagle drogę zajeżdża Ci samochód policji, który gwałtownie hamuje i zmusza Cię do zatrzymania. Co się właśnie stało? Czy jadąc samochodem nie słyszałeś sygnałów dźwiękowych policji? Możliwe że tak!

Hałas podczas jazdy i tłumienie dźwięku przez karoserię

Eksperci z naszej firmy przeprowadzili serię badań i pomiarów akustycznych, pozwalających określić czynniki wpływające na słyszalność sygnałów dźwiękowych policji, pogotowia itp. z wewnątrz samochodu podczas jazdy z dużą prędkością (do 140kmh na autostradzie).

Analizy pokazały jednoznacznie, że w wielu przypadkach usłyszenie syreny policji lub pogotowia jest znacznie utrudnione lub wręcz niemożliwe! Na taki efekt składają się następujące czynniki:
– występujący podczas jazdy hałas wewnątrz samochodu,
– tłumienie dźwięków z zewnątrz przez karoserię samochodu,
– niska skuteczność syren ostrzegawczych policji i pogotowia.

Czy w takim razie możemy bezkarnie nie zatrzymać się na wezwanie policji? Oczywiście nie. Jednak w przypadku, kiedy faktycznie nie słyszałeś sygnałów dźwiękowych, policja nie może zakładać, że samo włączenie syren oznacza, że są one słyszalne dla odbiorcy.

Co w takim razie zrobić w przypadku problemów? Skontaktuj się z nami! Oferujemy fachową pomoc w celu weryfikacji i eksperymentalnego potwierdzenia niesłyszalności sygnałów policji i pogotowia w Twoim samochodzie!

W kolejnych artykułach przedstawimy przykładowe wyniki pomiarów akustycznych dla typowego samochodu osobowego.